Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie im. Jana Pawła II w Zielonej Górze informuje, że zgodnie ustawą z dnia 17 września 2021r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021r., poz. 1981) od dnia 1 stycznia 2022r. zmianie ulegają zasady dotyczące ustalania prawa do dodatku wychowawczego oraz dodatku w wysokości świadczenia wychowawczego (tzw. 500+).
Zgodnie z art. 18 ust. 1 w/w ustawy tut. Centrum będzie wypłacało rodzinom zastępczym oraz dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej do dnia 31 maja 2022r. dodatek wychowawczy oraz dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego na dzieci, wobec których wnioski o dodatki zostały złożone przed dniem 1 stycznia 2022r., natomiast od dnia 1 czerwca 2022r. rodziny zastępcze oraz dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej utracą prawo do dodatku wychowawczego oraz dodatku w wysokości świadczenia wychowawczego wypłacanego dotychczas przez tut. Centrum. Wobec powyższego decyzje, na mocy których zostało przyznane prawo do dodatku wychowawczego oraz dodatku w wysokości świadczenia wychowawczego na w/w dzieci, stracą moc z dniem 1 czerwca 2022r.
Począwszy od dnia 1 czerwca 2022r. rodzinom zastępczym oraz dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej będzie przysługiwało prawo do świadczenia wychowawczego na dzieci, a organem realizującym to świadczenie będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Wniosek o świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, tj. od 1 czerwca 2022r. do 31 maja 2023r. rodziny zastępcze oraz dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej mogą składać począwszy od dnia 1 lutego 2022r. tylko drogą elektroniczną za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) – dla rodzin zastępczych dedykowany jest wniosek SW-O, a dla dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej wniosek SW-D.
Aby otrzymać świadczenie wychowawcze należy dołączyć do składanego elektronicznie wniosku zaświadczenie z powiatowego centrum pomocy rodzinie, które potwierdza umieszczenie dziecka w pieczy.
Proszę pamiętać, iż jeśli złożą Państwo wniosek od 1 lutego 2022r. do 31 maja 2022r., otrzymają Państwo prawo do świadczenia od 1 czerwca 2022r. do 31 maja 2023r. Natomiast jeśli wniosek zostanie złożony po 31 maja 2023r., to ZUS przyzna prawo do świadczenia od miesiąca, w którym złożony zostanie wniosek, do końca okresu świadczeniowego.
Natomiast w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej po dniu 1 stycznia 2022r. lub na które dotąd nie był składany wniosek o ustalenie prawa do dodatku wychowawczego lub dodatku w wysokości świadczenia wychowawczego, rodzinom zastępczym oraz dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej przysługuje prawo do świadczenia wychowawczego ustalanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W takim przypadku jeśli rodzina zastępcza lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej złoży wniosek o świadczenie wychowawcze w ciągu 3 miesięcy od dnia faktycznego umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej, otrzyma prawo do świadczenia od dnia umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej.
Informacje dotyczące świadczenia wychowawczego znajdą Państwo również na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/swiadczenia/-/publisher/details/1/swiadczenie-wychowawcze-500-od-2022-roku/3068230.
Na w/w stronie znajdują się także instrukcje dotyczące składania wniosku przez PUE ZUS przez rodziny zastępcze (Instrukcja wniosek 500 plus dla opiekuna_SW-O_bez koordynacji) oraz dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej (Instrukcja wniosek 500 plus dla dyrektora placówki wychowawczej_SW-D).